Asus EEE Pad Transformer

Už někdy na gymnáziu jsem poprvé zatoužil po notebooku. Již tehdy jsem psal na klávesnici docela dost rychle a hlavně mnohem rychleji, než rukou na papír. Během studia na vysoké škole jsem také snil o jeho pořízení. Jak moc praktický pomocník by to pro mě tehdy byl. Ale přeci jen - pořizovací cena nového notebooku tehdy byla 30-40 tisíc korun. Nakonec jsem si první notebook pořídil až poté, co jsem dostudoval. Tehdy už cena za prakticky nejlevnější notebook byla něco málo přes 20 tisíc korun.

Notebook sice byl mobilní - ale vážil asi 3,5 kilogramu. A i když můj další notebook byl lehčí, měl "jen" 3 kilogramy a ten současný je se svými 2,5 kilogramy ještě lehčí, stále je to docela znát, když se s ním má člověk někde vláčet. Pak přišly tzv. netbooky. Když se u nás někdy na přelomu let 2007 a 2008 začaly objevovat první exempláře Asus Eee, ze zájmem jsem tento trend sledoval. Tehdy můj zájem sice nebyl tak silný, přeci jen, měl jsem svůj notebook, se kterým jsem byl jinak spokojeny a tento nový koncept počítače se svými parametry připomínal spíše jen hračku. S postupujícím časem se ale ukazuje, že právě na cestách může takovéto zařízení na spoustu činností bohatě dostačovat.

Později se začala ve větší míře objevovat další třída zařízení - tablety. A tak jsem tedy v poslední době rozmýšlel, jestli si na cesty pořídit netbook a nebo tablet. Nedávno se objevil Asus Eee Pad Transformer, který se koncept tabletu a netbooku snaží spojit. Neodolal jsem a před blížícími se prázdninami jsem si toto zařízení pořídil.

Primárně jde o tablet postavený na platformě nVidia Tegra 2. Na jednom čipu je tak kromě procesoru (dokonce dvoujádrového), běžícího na frekvenci 1 GHz, integrována i "grafická karta". Jako úložiště slouží SSD disk o kapacitě 16 GB, existují i varianty s vyšší kapacitou, které jsou odpovídajícím způsobem dražší. Dotykový displej typu IPS o uhlopříčce 10 palců nabízí rozlišení 1280×800 bodů, což už je na prohlížení webu celkem dostatečné. Vždyť i spousta notebooků má právě toto rozlišení. Váha něco přes 600 gramů a udávaná výdrž baterie přes 8 hodin. Operačním systémem je Google Android řady Honeycomb. V době zakoupení to byla verze 3.1, nyní je to už 3.2.

Co Asus Eee Pad Transformer odlišuje od ostatních tabletů, kterých se v poslední době vyrojilo více (například Acer Iconia, Samsung Galaxy Tab 10.1) a které jsou mu v mnoha parametrech velmi podobné (nVidia Tegra 2, displej o stejném rozlišení, Honeycomb), je možnost připojit tablet k tzv. doku. To nejviditelnější, co tento dok obsahuje, je klasická alfanumerická klávesnice. Oproti klávesnici na běžném notebooku jen mírně zmenšená - asi právě jako u netbooků. Dále však obsahuje přídavnou baterii, která má asi podobnou kapacitu, jako hlavní baterie v tabletu. Dohromady je pak možné se s výdrží dostat opravdu až na 15-16 hodin. Spojení s okolním světem zajišťuje především integrované WiFi.

Pokusím se nyní shrnout mé dojmy a zkušenosti s tímto zařízením. Už když jsem si ho pořizoval, bylo mi jasné, že primárně jde o zařízení na konzumaci obsahu. Zároveň jsem chtěl ale něco dostatečně mobilního na cesty, co je lehčí a menší, než můj hlavní notebook a na čem v případě potřeby nějaký ten mail také napíšu. A přesně tyto věci mi toto zařízení splňuje. I když to nebyla zrovna levná koupě, tablet i s dokem stál 12490 Kč včetně DPH, určitě tohoto nákupu nelituji. Pro zajímavost, cena zatím i po několika měsících od uvedení na trh neklesla. Tablet se dá pořídit i bez doku za 9990 Kč, samotný dok pak za těch asi 2500 Kč.

Konzumace obsahu znamená u mně především čtení. Ať už je to čtení webu, elektronických knih, různé dokumentace či odborných článků v PDF. Na čtení elektronických knih mám i čtečku Amazon Kindle s elektronickým inkoustem, kterou využívám i nadále, ale právě na věci, které mám třeba jen v PDF, ocením displej s větším rozlišením. Web se na tabletu prohlíží skoro stejně pohodlně, jako na klasickém notebooku či počítači. Počítač je samozřejmě výkonnější, takže spíš v prohlížeči otevřu třeba 50-100 panelů na jednou, jak mám v oblibě. Tablet toto ale zase vyrovnává tím, že je menší a lehčí a pokud si třeba jen tak večer doma na kanapi chci přečíst zprávy, je to určitě pohodlnější, než mít na klíně notebook. Podobné je to s PDF soubory, příjemná je navíc možnost si otočit displej na výšku. Některé stolní monitory toto podporují, ale notebooky obvykle ne. Číst se dá pohodlně i vleže a je možné při tom různě měnit polohu. Navíc narozdíl od notebooku, probuzení tabletu je přeci jen rychlejší, stejně tak jeho uspání. Takže pokud se rychle potřebujete podívat na internet - třeba na televizní program, nebo na předpověď počasí - je rychlejší sáhnout po tabletu, než zapínat/probouzet notebook.

Tablet je samozřejmě možné používat i na přehrávání hudby. Úložnou kapacitu je možné rozšířit pomocí microSD karty. Z tabletu se pak stává poněkud přerostlejší MP3 přehrávač, ale jako podbarvení k nějaké jiné činnosti to může být docela příjemné. Pokud člověk nechce rušit okolí, výstup na sluchátka je samozřejmostí.

Dále je možné díky kvalitnímu displeji a dostatečnému výkonu sledovat na tabletu i videa. Ať už online, například na YouTube, tak třeba i vlastní či stažená videa v nejrůznějších formátech. Toto ale nepoužívám tak často, tak s tím zatím nemám zase tak bohaté zkušenosti.

Kromě různých spíše prokrastinačních činností je tablet i praktický a to především na cesty. Pokud se chystám více psát a to ať už to jsou třeba e-maily, nebo něco jiného, je sice klasická klávesnice pořád lepší - a to i klávesnice na mém ThinkPadu, ale pokud sebou notebook nemám, tak na hardwarové klávesnici v doku tohoto zařízení se dá psát také docela rychle. Pokud sebou člověk nemá dok, je samozřejmě k dispozici i dotyková klávesnice přímo na displeji, na ní se v nouzi nejvyšší dá psát také, ale je to o něco pomalejší.

Co mi u tabletu chybí? Pokud zařízení beru někam na cesty, přeci jenom ne úplně všude je dostupná nějaká volná WiFi síť. V takových případech by se docela hodila možnost připojit se k internetu i přes mobilní síť, která má signál prakticky všude. Chystá se další verze tohoto tabletu, která se bude jmenovat docela nápaditě Asus Eee Pad Transformer 2, která by už měla obsahovat i 3G modem.

Donedávna mi také vadilo, že klávesnice s českým rozložením byla dostupná pouze ve variantě QWERTZ. Já se ale kdysi učil psát ještě na anglických klávesnicích s rozložením QWERTY, takže jsem zvyklý právě na takové rozložení. Při poslední aktualizaci už se v systému objevily obě tyto varianty české klávesnice. Tím pádem se mi na klávesnici píše o něco rychleji a pohodlněji.

Pokud uvažujete o koupi tabletu, určitě mohu Asus Eee Pad Transformer doporučit. I když je momentálně dostupných více tabletů s velmi podobnými parametry, u tohoto je velkou výhodou právě dok, který nabízí jak podstatné rozšíření kapacity baterie, tak i možnost psát na téměř plnohodnotné klávesnici. Pokud požadujete i možnost připojení k internetu přes mobilní síť, bude asi třeba ještě nějaký měsíc vydržet, než se objeví nástupce tohoto tabletu s integrovaným 3G modemem. Nebo oželet možnost připojení doku a pořídit si některý z tabletů jiných výrobců, který podporu 3G má již nyní, například výše zmíněný Samsung Galaxy Tab 10.1. Existuje sice i varianta první verze Asus Transformer s 3G modemem, ale zatím jsem jí neviděl u žádného českého prodejce.