Nekuřácká restaurace v Turnově

Minulý pátek naše bývalá třída z gymnázia měla opět po roce sraz. O tom bych snad tady ani nepsal, ale při této příležitosti mě jedna věc docela potěšila a s ní už se pochlubit musím...

Tyto naše srazy se téměř již tradičně konají v salónku restaurace Viktoria v Turnově na Trávnicích. Bohužel, jak už to tak v restauracích bývá, obvykle se z nich vrátíte a můžete rovnou naházet všechno co máte na sobě do pračky, pokud tedy nechcete ještě i nějaký čas po návštěvě takového podniku si sebou na sobě nést voňavou vzpomínku na ostatní jeho návštěvníky - myslím tedy ty, kteří propadli kouření cigaret.

Podle statistik je prý kuřáků v našem státě menšina a tak se dnes už i spousta podniků snaží být "in" a zavádí nekuřácké části. Někde jde třeba jen o část nějaké větší místnosti, kde je provokativně umístěna cedulka "nekuřácká část", jinde jde dokonce o samostatnou místnost. U první varianty bych se rád ještě na chvíli pozastavil, resp. upozornil na její nesmyslnost. S oblibou vždycky uvádím tento příklad - je to jako by se provozovatel plaveckého bazénu rozhodl, že nad jednu polovinu bazénu umístí tabulky "zákaz močení do vody" a nad zbývající polovinu bazénu ne - případně zde dokonce bylo "močení povoleno". :-)

Dost restaurací má oddělený salónek - často se potřeby nekuřáků řeší tím, že se salónek zároveň prohlásí za nekuřácký prostor. Pokud má ale zrovna nějaká skupinka objednaný salónek, máte pak jako běžný návštěvník a nekuřák smůlu. Tak tomu bylo i v restauraci Viktoria...

Při našem posledním třídním srazu jsem byl ale velmi pozitivně překvapen již u vchodu. Na hlavních dveřích totiž byla umístěna cedule "Nekuřácká restaurace". Nejprve se mi ani nechtělo věřit, že patnácttisícihlavém Turnově je něco takového možné. Ale bylo tomu opravdu tak. Nejen v salónku, ale v celém prostoru restaurace nenajdete žádný popelník. Kuřáci, kteří se chtějí oddávat své vášni/závislosti (nehodící se škrtněte) musí ven.

Rád bych alespoň na tomto místě provozovateli tohoto podniku vyjádřil dík za toto rozhodnutí a doufám, že se takto v budoucnu inspirují i další.

Doplnění 1. září 2010

Tak bohužel, restaurace byla letos na pár měsíců zavřena s tím, že se prý rekonstruuje. Po rekonstrukci již není nekuřácká celá, ale jen její část. A oddělení kuřácké a nekuřácké části není úplně nejdokonalejší.